ODWRÓCONY DOM, NAJDŁUŻSZA DESKA, DOM SYBIRAKA

 

W lasach kaszubskich, w Szymbarku działa skansen przyciągający rocznie 600 000 osób. Dom do góry nogami, najdłuższa deska, Dom Sybiraka - to tylko część atrakcji.
Odwrócony dom w Szymbarku to atrakcja pomysłu pana Daniela Czepiawskiego – gospodarza Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Budynek, w którym wszystko jest “do góry nogami” powstał w 2007 roku i od tego momentu przyciąga 600 000 odwiedzających rocznie. Drewniany dom naturalnych rozmiarów został wybudowany do góry nogami. Wchodzi się do niego przez duże okno i stąpa po suficie. Dom jest lekko pochylony w dwóch płaszczyznach, tak, że wejście do środka powoduje niezwykłe doznania – bardzo trudno utrzymać równowagę. Dzisiaj do wyboru jest wiele miejsc, które można odwiedzić, a na ich tle odwrócony dom w Szymbarku niewątpliwie się wyróżnia i jest wyjątkową atrakcją dla całych rodzin.

Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku.

Syberia była krainą zsyłek i katorgii Polaków. Pierwsze zsyłki miały miejsce w czasie konfederacji barskiej 1768-1772. Potem w czasie zaborów 1772-1795, po powstaniu listopadowym w 1830 roku i powstaniu styczniowym 1863 roku. W okresie stalinizmu obszar zesłań poszerzono o Kazachstan i Uzbekistan. W XVIII wieku carat rosyjski zezwalał na powroty zesłańców z Syberii. Pobyt na Syberii miał być miejscem kary, gdzie Polacy mieli zapomnieć o patriotyzmie.

Ten dom przypomina nam nieustannie, że na bezkresnej Syberii żyją ciągle nasi rodacy.Dom-Sybirak tak wita gości: ”Rodacy, którzy tu przybyliście! Oto dom, którego poza Szymbarkiem nie znajdziecie ani w Polsce, ani w najodleglejszym zakątku Europy. Gdybyście chcieli zobaczyć podobny dom, musielibyście przejechać 8 tysięcy kilometrów – w okolice Irkucka na Syberii. Ten dom został zbudowany przez Polaków, zesłańców syberyjskich, przed około 240 laty. Przed paru laty został podarowany przez polską wspólnotę ze wsi Zapleskino, 360 km na północny wchód od Irkucka, powstającemu wówczas Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Został rozebrany w taki sposób, by nie uszkodzić i nie zatracić najmniejszych nawet detali. Mimo piętrzących się przeszkód, przewieźliśmy dom do Szymbarka, a tu ponownie, z wielkim pietyzmem, złożyliśmy go. Został nazwany Sybirakiem. Pod tą nazwa znany jest już w całej Polsce.

Dom Sybiraka - zbudowany ok. 240 lat temu przez polskich zesłańców. Podarowany przez polską wspólnotę z okolic Irkucka (wieś Zapleskino) jest oryginalnym świadkiem bolesnej, tragicznej historii. Przygotowana z pietyzmem rekonstrukcja obozowych warunków sowieckiego łagru - robi niesamowite wrażenie nawet na młodych ludziach. Tu łatwiej zrozumieć dawne słowa jednego z obozowych strażników: "Nie damy wam zdechnąć, nie damy wam żyć.." Tuż obok można wejść do wagonów ciągniętych przez lokomotywę zmierzającą na wschód...

 

Gościmy

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Pozycjonowanie Stron