Muzeum Kaszubskie

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach to muzeum w Kartuzach zajmujące się gromadzeniem eksponatów związanych z Kaszubami i zamieszkującą je grupą etniczną. Placówka ta jest wpisana do Państwowego Rejestru Muzeów.

Starania o utworzenie tego muzeum podejmowane były już przed wojną, jednak jej wybuch uniemożliwił to. Głównym inicjatorem był Franciszek Treder. W wyniku jego starań 1 maja 1947 roku dokonano uroczystego otwarcia. Znaczne zasługi w organizacji tej placówki położyło również Towarzystwo Miłośników Muzeum Kaszubskiego im. dr Aleksandra Majkowskiego w Kartuzach. 1 stycznia 1950 roku doszło do likwidacji Towarzystwa i jednoczesnego upaństwowienia muzeum. 15 kwietnia 1986 willa i budynek gospodarczy Muzeum zostały wpisane do rejestru zabytków, w rejestrze woj. pomorskiego są one pod nr 961.

                                                                                                           Wikipedia

 

ZAMEK KRZYŻACKI W BYTOWIE

 

W 1390 roku Krzyżacy zaczęli budować w Bytowie murowany zamek na wzniesieniu w południowo-wschodniej części miasta. Właściwe prace budowlane przeprowadzono jednak w latach 1398-1406 pod kierunkiem Mikołaja Fellensteina. Zamek wzniesiono na planie prostokąta o wymiarach 49x70 m. z kamieni eratycznych i cegły. W narożach powstały 3 okrągłe i jedna kwadratowa wieża. Przy skrzydle północno-zachodnim postawiono trzypiętrowy, podpiwniczony dom mieszkalny. W budynku tym znajdowały się najważniejsze pomieszczenia, takie jak refektarz, kaplica i mieszkanie prokuratora. Na najwyższej kondygnacji mieściły się magazyny.

Przy skrzydle południowo-zachodnim zbudowano piętrową kuchnię z magazynem żywności. W jej sąsiedztwie znajdowała się studnia. Brama wjazdowa została wzniesiona od strony północno-wschodniej. Przed bramą wjazdową wykopano fosę nad którą przerzucono most zwodzony. W narożnikach skrzydeł postawiono cztery potężne baszty. Warownia pozwalała zastosować do obrony broń palną.

W 1410 został opanowany przez wojska Władysława Jagiełły, lecz zwrócono go Krzyżakom po I Pokoju toruńskim.

 

MUZEUM KOLEJNICTWA

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, dawny Skansen Parowozownia Kościerzyna – znajduje się w Kościerzynie przy ulicy Towarowej, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego. Parowozownia zaprzestała działalności operacyjnej w 1991. Otwarcie skansenu nastąpiło w listopadzie 1992. W dniu 24 lipca 2009 spółka PKP Cargo przekazała placówkę muzealną Muzeum Ziemi Kościerskiej, jako oddział pod nazwą Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie.

 

ODWRÓCONY DOM, NAJDŁUŻSZA DESKA, DOM SYBIRAKA

 

W lasach kaszubskich, w Szymbarku działa skansen przyciągający rocznie 600 000 osób. Dom do góry nogami, najdłuższa deska, Dom Sybiraka - to tylko część atrakcji.
Odwrócony dom w Szymbarku to atrakcja pomysłu pana Daniela Czepiawskiego – gospodarza Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Budynek, w którym wszystko jest “do góry nogami” powstał w 2007 roku i od tego momentu przyciąga 600 000 odwiedzających rocznie. Drewniany dom naturalnych rozmiarów został wybudowany do góry nogami. Wchodzi się do niego przez duże okno i stąpa po suficie. Dom jest lekko pochylony w dwóch płaszczyznach, tak, że wejście do środka powoduje niezwykłe doznania – bardzo trudno utrzymać równowagę. Dzisiaj do wyboru jest wiele miejsc, które można odwiedzić, a na ich tle odwrócony dom w Szymbarku niewątpliwie się wyróżnia i jest wyjątkową atrakcją dla całych rodzin.

Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony w Szymbarku.

Syberia była krainą zsyłek i katorgii Polaków. Pierwsze zsyłki miały miejsce w czasie konfederacji barskiej 1768-1772. Potem w czasie zaborów 1772-1795, po powstaniu listopadowym w 1830 roku i powstaniu styczniowym 1863 roku. W okresie stalinizmu obszar zesłań poszerzono o Kazachstan i Uzbekistan. W XVIII wieku carat rosyjski zezwalał na powroty zesłańców z Syberii. Pobyt na Syberii miał być miejscem kary, gdzie Polacy mieli zapomnieć o patriotyzmie.

Ten dom przypomina nam nieustannie, że na bezkresnej Syberii żyją ciągle nasi rodacy.Dom-Sybirak tak wita gości: ”Rodacy, którzy tu przybyliście! Oto dom, którego poza Szymbarkiem nie znajdziecie ani w Polsce, ani w najodleglejszym zakątku Europy. Gdybyście chcieli zobaczyć podobny dom, musielibyście przejechać 8 tysięcy kilometrów – w okolice Irkucka na Syberii. Ten dom został zbudowany przez Polaków, zesłańców syberyjskich, przed około 240 laty. Przed paru laty został podarowany przez polską wspólnotę ze wsi Zapleskino, 360 km na północny wchód od Irkucka, powstającemu wówczas Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Został rozebrany w taki sposób, by nie uszkodzić i nie zatracić najmniejszych nawet detali. Mimo piętrzących się przeszkód, przewieźliśmy dom do Szymbarka, a tu ponownie, z wielkim pietyzmem, złożyliśmy go. Został nazwany Sybirakiem. Pod tą nazwa znany jest już w całej Polsce.

Dom Sybiraka - zbudowany ok. 240 lat temu przez polskich zesłańców. Podarowany przez polską wspólnotę z okolic Irkucka (wieś Zapleskino) jest oryginalnym świadkiem bolesnej, tragicznej historii. Przygotowana z pietyzmem rekonstrukcja obozowych warunków sowieckiego łagru - robi niesamowite wrażenie nawet na młodych ludziach. Tu łatwiej zrozumieć dawne słowa jednego z obozowych strażników: "Nie damy wam zdechnąć, nie damy wam żyć.." Tuż obok można wejść do wagonów ciągniętych przez lokomotywę zmierzającą na wschód...

 

SKANSEN WE WDZYDZACH KISZEWSKICH

We Wdzydzach Kiszewskich znajduje się największy i najstarszy skansen regionalny w Polsce. Został założony przez rodzinę Gulgowskich w 1906 r. Wówczas do zwiedzania przeznaczono dwie stare chałupy kaszubskie. Obecnie skansen obejmuje teren ok. 22 ha, na którym znajduje się ponad 40 obiektów. Można tu zobaczyć stary kościół, 2 wiatraki, szkołę, karczmę, tatrak, kuźnię, dworki szlacheckie, zabudowania i zagrody chłopskie. Na terenie skansenu można także spróbować regionalnych potraw kaszubskich oraz zobaczyć przy pracy twórców ludowych i kupić ich wyroby.

 

Gościmy

Odwiedza nas 3 gości oraz 0 użytkowników.

Pozycjonowanie Stron